«Затверджено»
________________/___________
Підпис ПІП
КОНСПЕКТ
УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Урок проведено 28.11.2012
року у 8-В класі
Тема уроку: Неозначено –
особові речення. Узагальнено – особові речення.
Соціокультурна тема: «Загадки острова Пасхи»
Мета: поглибити знання учнів про
односкладні речення; сформувати
поняття про неозначено – особові речення й узагальнено – особові речення,
способи вираження в них головного члена; розвивати творчі вміння, аналізувати,
трансформувати й конструювати неозначено – особові, узагальнено – особові
речення, у яких головний член має різні способи морфологічного вираження; формувати вміння визначати стилістичну
функцію цих синтаксичних конструкцій у текстах різних стилів мовлення; поглибити світогляд восьмикласників щодо
національної культури українців.
Тип уроку: урок формування умінь і
навичок
Унаочнення та засоби навчання:
Роздавальний матеріал – картки із завданням,
додатковий посібник, таблиця в підручнику
Технічні
засоби – презентація Power Point
СТРУКТУРНО-КОМПОЗИЦІЙНА
СХЕМА УРОКУ
Етап уроку, складові
|
Методи й прийоми навчання
|
Форми організації
|
||||||
I.
Організаційний момент
|
||||||||
·
Привітання, настрій на роботу
|
Слово вчителя
|
Вітання з
учителем
|
||||||
II.
Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми і мети
уроку
|
||||||||
·
Вступне слово вчителя
|
Слово вчителя
|
Слухання
|
||||||
·
Оголошення теми учнем
|
Оголошення теми
|
Оголошення теми
|
||||||
·
Криголам
|
Очікуванні від уроку
|
Очікування учнів
|
||||||
·
Запис у зошити
|
Запис у зошити
|
|
||||||
III.
Актуалізація опорних знань учнів
|
||||||||
·
Мозковий штурм
|
Фронтальне бліц - опитування
|
Відповіді
|
||||||
·
Перевірка д/з
|
Перевірка вправ
|
Зачитування
|
||||||
IV.
Опрацювання навчального матеріалу
|
||||||||
·
Запис на дошці
|
Звуковий запис
|
Виконання
|
||||||
·
Робота з текстом
|
Опрацювання тексту
|
Читання
|
||||||
V.
Формування вмінь
і навичок
|
||||||||
·
Робота з підручником
|
Опрацювання правил
|
Записування у зошити
|
||||||
·
Вибіркова робота
|
Виконання разом із вчителем
|
Виконання у зошитах
|
||||||
·
Робота з підручником
|
Практичні вправи
|
Виконання у зошитах
|
||||||
·
Робота з картками
|
Дослідження - моделюання
|
Запис на картках
|
||||||
·
Лінгвістична гра «Третє
зайве»
|
Самостійне виконання
|
Запис на картках
|
||||||
VI.
Підбиття підсумків
|
||||||||
·Опитування
·Мікрофон
·Повідомлення домашнього завдання
·Оцінювання
|
Відповіді
Вправи
|
Враження, почуття
|
||||||
ХІД УРОКУ
І.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
·
Привітання
-
Доброго дня! Рада вас всі бачити
сьогодні на уроці! Сьогодні я з вами проводжу останній день уроки мови і
літератури, тому давайте зробимо так, щоб в вас і в мене залишилися лише добрі,
позитивні відчуття.
II.
МОТИВАЦІЯ
НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ВИЗНАЧЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.
·
Слово вчителя
-
Сьогодні на уроці ми з вами пригадаємо
односкладні речення, згадаємо які існують групи односкладних речень, пригадаємо
їх визначення і спробуємо використати наші знання на практиці. Ми з вами ще
познайомимось ближче з неозначено-особовими й узагальнено-особовими реченнями і
навчимося визначати їх у реченнях.
·
Оголошення теми
учнем
-
Хто стане вчителем і оголосить тему
нашого уроку?
·
«Криголам» -
очікування
-
Давайте спробуємо сказати, що ми
чекаємо від нашого уроку, що дізнаємося.
·
Запис у зошити
-
Запишіть у зошитах число, класна робота,
тема.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ
ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
·
Мозковий штурм
(Фронтальне бліц - опитування)
-
З чого складається граматична основа
речення?
-
Що таке односкладне речення?
-
Які є особливості граматичної основи
односкладних речень?
-
На які групи поділяються односкладні
речення за способом вираження і значенням головного члена?
-
Дайте визначення означено-особовим
реченням
-
Де можуть використовуватися односкладні
означено-особові речення?
·
Перевірка
домашнього завдання
-
А тепер перевіримо домашнє завдання…
IV. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
·
Звуковий запис
слів
-
Подивіться на дошку, перед вами слова,
ви мабуть вже здогадались що потрібно з ними зробити, так?! (складність,
каменю)
·
Робота з
текстом
-
А тепер на сторінці 11 текст, який має
назву «Загадки острова Пасхи». Починаємо читати ланцюжком по реченню і потім
після тексту, як завжди нас чекають цікаві завдання.
-
Отже, подивіться тепер на виділені
речення і скажіть спосіб їх вираження. Чи названо тут дійову особу?Чи відома
вона авторові?Як мислиться дійова особа – конкретно чи неозначено, узагальнено?
-
До якого тоді типу належать виділені
речення? (неозначено-особові речення)
V. ФОРМУВАННЯ
ВМІНЬ І НАВИЧОК
·
Слово вчителя
-
Неозначено-особові речення – це..
-
Як ви думаєте чому в Н-О реченнях не
вказується дійова особа?
-
З якою метою вживають Н-О речення?
·
Вибіркова
робота (завдання на слайді презентації)
-
Перед вами речення, вони заплутались,
тому їм потрібна допомога. Вам потрібно записати їх до відповідних колонок.
Означено-особові речення
|
Неозначено-особові речення
|
Двоскладні речення
|
·
Робота з
підручником
-
Нашим наступним завданням буде вправа
247.
-
Замінить двоскладні речення
односкладними неозначено-особовими. Простежте,як із втратою підмета дійова
особа набуває невизначеності і як ще впливає на смисл речень.
-
Письмово у зошитах виконуємо це
завдання.
·
Творча вправа
(завдання на слайді презентації)
-
Прочитайте прислів’я і приказки.
-
Кому адресовані в них поради? Як ви їх
розумієте?
-
Визначте присудки. Дія, означена ними
стосується конкретної особи чи усіх, будь-кого?
·
Слово вчителя
-
Зараз ви побачили що речення можуть
бути не тільки неозначено-особовими, а узагальнено-особовими.
-
Отже, узагальнено-особові речення – це
односкладні речення, в яких присудок може мати узагальнене значення, вказувати
на те, що дія виконується всіма, будь-ким, кожним.
·
Робота у парі
Дослідження-моделювання
-
Я роздаю вам картки, вам потрібно змоделювати дві строфи
вірша В. Сосюри. Довести, що в поезії вжито односкладні узагальнено-особові
речення. Це завдання ви виконуєте у парі.
·
Лінгвістична
гра «Третє зайве»
-
На других картках у вас завдання. У кожній групі речень
визначте «зайву» синтаксичне конструкцію. Свій вибір обґрунтуйте і запишіть у
зошити те, що вийшло. Працюємо у тих самих парах.
VI.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ
·
Опитування
-
Односкладні речення це - …..
-
Означено-особові речення - ….
-
Неозначено-особові це - …
-
Узагальнено-особові це - …
·
«Мікрофон»
-
Продовжить
речення.
Мені запам’яталось…
·
Повідомлення
домашнього завдання
-
Відкрийте сої щоденники і запишіть
домашнє завдання.
-
Вправа 253 або 254 і не забуваємо про
правила.
·
Оцінювання
-
Ви всі на уроці плідно попрацювали,
тому, хто був найкращим сьогодні на уроці, я можу поставити оцінку у щоденник.
Немає коментарів:
Дописати коментар